Single post

Kontrole przy dotacjach unijnych

Dotacje unijne już od momentu wejścia naszego kraju do struktur Unii Europejskiej cieszą się bardzo dużym powodzeniem,. Nie jest to zaskakujące ? często bowiem są to duże pieniądze, które można ocenić jako łakomy kąsek ? dają tu jest obrazek szanse na sfinansowanie inwestycji, realizację różnych celów. Niestety, jak to bywa w takich przypadkach, są zachętą do nadużyć.

Stosunkowo łatwo bowiem wyłudzić takie pieniądze. Często jednak jest to działanie na krótką metę. Należy pamiętać ? władze powołane w celu kontroli wydatkowania dotacji mają spore uprawnienia dotyczące kontroli i skwapliwie z nich korzystają. Każde prawdopodobieństwa nadużycia powoduje dokładną kontrole w instytucji czy firmie, która dotacje otrzymała. Często jest to działanie przedłużone w czasie ? kontrola może być przeprowadzona w chwili, gdy nikt już jej się nie spodziewa. Czy warto ryzykować? tu jest obrazek W przypadku wykrycia nieprawidłowości najmniejszą a również bardzo bolesna karą, jest obowiązek zwrotu wysokości dotacji.

Biorąc pod uwagę, że są to znaczne kwoty, które przy realizacji inwestycji szybko zostały wydane, obowiązek zwrotu jest niemałym problemem. Oczywiście to tylko jedna z kar ? inne są dużo gorsze. Ubiegając się o dotacje z Unii Europejskiej warto mieć tego świadomość ? dotacje same w sobie są dość wysokie ? nie warto starać się o pieniądze, które nie są należne. Oczywiście każdy może powiedzieć. A może się uda? Warto jednak pamiętać, że łamanie prawa często się nie udaje a konsekwencje nie są przyjemne. Nie warto wiec oszukiwać przy dotacjach unijnych. Takie działanie szybko może się obrócić przeciwko nam.